OgrodyWnętrza

Kuchnia w ogrodzie, a polskie warunki klimatyczne

 Wiejskiego nie będzie 😉

Jeżeli kuchnia w ogrodzie kojarzy Wam się z murowanym grillem, w wiejsko-babcinym stylu, ze skośnym daszkiem i powiewem skansenu, czy niby-góralską karczmą, to niestety muszę stwierdzić, że w Polsce takie właśnie w większości jest wyobrażenie i o ogrodach, i o małej architekturze i ogólnie o wszystkim, co jest związane z ogrodami. Miszmasz, kamień, drewno, belki, studnia, stare koło, krasnale, garnki i zwierzątka z pnia brzózki (Koziołki - Matołki i inne 😛 ).

Jeżeli ktoś lubi taki styl, nie znajdzie go na tej stronie, ponieważ kocham proste formy i designerskie rozwiązania, nie będę powielać tutaj zachwytów nad stylem wiejskim. Nie mniej jednak każdy ma prawo mieć swoje zdanie i może mu się to podobać, uważam jednak, że gust wyrabiamy sobie poprzez oglądanie estetycznych rzeczy, a nie ciągle tego samego. Postaram się pokazać, jak można inaczej spojrzeć na kwestię architektury ogrodowej i projektowania. Coraz częściej w polskich przestrzeniach pojawia się odwaga do bycia innym, oryginalnym, wyjątkowym, a przy tym funkcjonalnym i stylowym i to jest moja bajka 🙂 

Kuchnia letnia w naszym umiarkowanym i kapryśnym klimacie, musi być zaprojektowana w taki sposób, żeby można było jej używać w sezonie, z dodatkowym źródłem ciepła ( np. podgrzewana markiza, kominek itp.) i jednocześnie, powinna być możliwość zabezpieczenia jej na zimę. Powinny znaleźć się w niej najpotrzebniejsze sprzęty np. grill, zlew, schowki a także wygodne miejsce przeznaczone do odpoczynku i część jadalna. Warto zadbać o klimatyczne oświetlenie, dobrać odpowiednie kolory i dodatki.  Kuchnia tego typu nie powinna być zbyt oddalona od domu (do 20-25 m), żeby można było przynosić z niego potrzebne rzeczy (naczynia, produkty spożywcze, koce itp.). Można bezpośrednio w jej sąsiedztwie hodować zioła czy warzywa, żeby mieć do nich łatwy dostęp. Warto przy części wypoczynkowej posadzić rośliny odstraszające komary i insekty, a także zadbać o to by z jej wnętrza roztaczał się piękny widok. 

 
 

 
Przykład nowoczesnej kuchni letniej budowanej w klimacie śródziemnomorskim

 

Kuchnia w kontenerze?

Ciekawym pomysłem, który podpatrzyłam, jest kuchnia (a w zasadzie zestaw do Bbq) zainstalowana w zamykanym kontenerze. Można ją zamknąć na zimę, w czasie deszczu, czy też wtedy, gdy jest nieużywana i otwierać kontener w dowolnym momencie. Bardzo ciekawy pomysł, który można by było zastosować do zamykania części kuchennej np. w altanie ogrodowej. Poniżej przykład ładnej, prostej kuchni na tarasie, aby dostosować projekt do naszego klimatu wystarczyłoby zaprojektować np. kuchnię zamykaną, dodałabym także część wypoczynkową.

 

Z kuchni na taras

Na widocznym poniżej projekcie, z kuchni znajdującej się wewnątrz domu, wychodzimy bezpośrednio na taras, gdzie znajduje się grill. To idealne rozwiązanie dla osób, które lubią gotować czy grillować na świeżym powietrzu i spędzać dużo czasu na zewnątrz, ale chcą przy tym mieć łatwy dostęp do wewnętrznej kuchni, lodówki, zmywarki etc. Część grillowa mogłaby być dodatkowo zabezpieczona lub zamykana. Dzięki zadaszeniu tarasu, takie rozwiązanie będzie funkcjonalne nawet w zimniejsze dni.


Przykład kuchni w zabudowanym kontenerze
 

 Sposób otwierania i zamykania kuchni

 

Przykład tarasu z zamontowanym grillem i częścią jadalną

 

Kuchnia w Twoim stylu

Projektowanie wnętrz i architektura krajobrazu zaczynają się przenikać i wpływać na siebie. Coraz częściej w projektach designerzy dążą do połączenia przestrzeni domu (lub mieszkania) z ogrodem. Ma to na celu przede wszystkim możliwość częstszego obcowania z naturą, w czasach gdy jesteśmy zabiegani i nie mamy zbyt wiele czasu. Budowa kuchni w ogrodzie, to inwestycja w spędzony miło czas z rodziną i przyjaciółmi. Możemy czerpać inspiracje z projektów włoskich, hiszpańskich, greckich czy amerykańskich i zaadoptować je do naszego klimatu i upodobań. Można ją dopasować do elewacji domu, wkomponować w przestrzeń tarasu, a po dodaniu dodatków i oświetlenia oraz roślin, stanie się Twoim ulubionym zakątkiem. Może być zabezpieczona przed owadami, dodatkowo ogrzewana i zamykana, wszystko zależy od Twoich preferencji. Nowe grillowanie = wygoda + czystość + elegancja.

Przykład kuchni na tarasie z ozdobnym ażurowym panelem dekoracyjnym

Zadaszona część jadalna z grillem, połączona z ogrodem

 

Kuchnia połączona z tarasem, część jadalna wewnątrz i na zewnątrz, część wypoczynkowa przy kominku w ogrodzie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *