Inne

Sposoby na piękne zioła hodowane w domu

Zioła kupowane w sklepie i  szok termiczny

Zioła sklepowe rosną bardzo szybko i w sztucznych warunkach. Rośliny takie są mocno nawożone by wyrosły jak najszybciej (rosną o wiele szybciej niż w warunkach naturalnych). Po wyrośnięciu przewożone są do chłodni, gdzie czekają na transport do sklepów. W chłodniach doznają szoku termicznego, nagle są pozbawiane zapewnionych wcześniej idealnych do wzrostu warunków. Gdy je zakupimy i zabieramy do domu, są już na tyle uszkodzone, że rzadko udaje im się przetrwać dłużej niż kilka dni.

Co zrobić by uratować zioła kupione w sklepie?

  1. Sprawdzamy jak pielęgnować daną roślinę (ile potrzebuje światła, jak często trzeba ją podlewać itp.)
  2. Przesadzamy zioła do doniczki z osłonką lub podstawką, stosując ziemię dobrej jakości połączonej np.: z piaskiem w celu zapewnienia przepływu wody i podlewamy letnią wodą

Niestety mimo naszych starań może się zdarzyć, że sklepowe rośliny zwiędną, ponieważ uszkodzenia jakich doznały były nieodwracalne.

[columns] [span6]

Jak wyhodować zioła samodzielnie?
  1. Kupujemy nasiona ziół, które najczęściej stosujemy. Pamiętajmy, że warto posadzić więcej tych roślin, które stosujemy częściej, np. bazylię, a mniej takich, które stosujemy rzadko np. rozmaryn.
  2. Nasiona wysiewamy w ziemi przeznaczonej do wysiewu, ponieważ zawiera ona pakiet startowy dla roślin. Będą silniejsze i bardziej odporne na choroby i szkodniki.
  3. Nie kupujmy najtańszej ziemi w marketach, ponieważ niejednokrotnie znajdują się w niej patogeny i szkodniki, mogą się one roznieść na wszystkie domowe rośliny.
  4. Wybierzmy roślinom dobre miejsce, sadźmy razem te o podobnych potrzebach, co do podlewania i dostępu światła.
  5. Jeśli nie pamiętamy o podlewaniu roślin, stosujmy wodę w żelu lub doniczki z systemem nawadniającym.
  6. Przynajmniej raz w tygodniu podlewajmy wodą z dodatkiem dobrego, naturalnego nawozu.

[/span6][span6]

 

[/span6][/columns]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *