Inne

Sposoby na piękne zioła hodowane w domu

Zioła kupowane w sklepie i  szok termiczny

Zioła sklepowe rosną bardzo szybko i w sztucznych warunkach. Rośliny takie są mocno nawożone by wyrosły jak najszybciej (rosną o wiele szybciej niż w warunkach naturalnych). Po wyrośnięciu przewożone są do chłodni, gdzie czekają na transport do sklepów. W chłodniach doznają szoku termicznego, nagle są pozbawiane zapewnionych wcześniej idealnych do wzrostu warunków. Gdy je zakupimy i zabieramy do domu, są już na tyle uszkodzone, że rzadko udaje im się przetrwać dłużej niż kilka dni.

Co zrobić by uratować zioła kupione w sklepie?

  1. Sprawdzamy jak pielęgnować daną roślinę (ile potrzebuje światła, jak często trzeba ją podlewać itp.)
  2. Przesadzamy zioła do doniczki z osłonką lub podstawką, stosując ziemię dobrej jakości połączonej np.: z piaskiem w celu zapewnienia przepływu wody i podlewamy letnią wodą

Niestety mimo naszych starań może się zdarzyć, że sklepowe rośliny zwiędną, ponieważ uszkodzenia jakich doznały były nieodwracalne.

Jak wyhodować zioła samodzielnie?
  1. Kupujemy nasiona ziół, które najczęściej stosujemy. Pamiętajmy, że warto posadzić więcej tych roślin, które stosujemy częściej, np. bazylię, a mniej takich, które stosujemy rzadko np. rozmaryn.
  2. Nasiona wysiewamy w ziemi przeznaczonej do wysiewu, ponieważ zawiera ona pakiet startowy dla roślin. Będą silniejsze i bardziej odporne na choroby i szkodniki.
  3. Nie kupujmy najtańszej ziemi w marketach, ponieważ niejednokrotnie znajdują się w niej patogeny i szkodniki, mogą się one roznieść na wszystkie domowe rośliny.
  4. Wybierzmy roślinom dobre miejsce, sadźmy razem te o podobnych potrzebach, co do podlewania i dostępu światła.
  5. Jeśli nie pamiętamy o podlewaniu roślin, stosujmy wodę w żelu lub doniczki z systemem nawadniającym.
  6. Przynajmniej raz w tygodniu podlewajmy wodą z dodatkiem dobrego, naturalnego nawozu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *