Inne

Kilka słów o kolorach

Nieważne czy chcemy urządzić  mieszkanie, posadzić rośliny w ogrodzie czy pomalować ściany – zawsze stajemy przed dylematem wyboru odpowiednich kolorów.

Osobiście uważam, że nie ma złych wyborów, jeśli uwielbiamy jakiś kolor, używajmy go, jednak dzięki pewnym zasadom, zrobimy to w sposób umiejętny i nie zmęczymy się szybko daną kolorystyką.

Niektóre kolory niosą ze sobą silny przekaz emocjonalny np. kolor czerwony, tak naprawdę od zarania dziejów kojarzy się w naszej podświadomości dosyć ostrzegawczo, pierwotnie kojarzony z krwią, walką czy władzą, dziś można powiedzieć kolor energetyczny, ożywiający, namiętny, wspaniale sprawdza się zastosowany jako akcent lub w dodatkach na neutralnym, stonowanym tle.

[columns] [span6]

Zimne i ciepłe

Niby każdy to wie, ale nie zaszkodzi jeszcze raz o tym napisać.

Zasada jest prosta:

ciepłe przybliża, a zimne oddala, jasne powiększa, ciemne zmniejsza.

Jeśli więc mamy do urządzenia ciasną sypialnie, wąską, z małym oknem recepta jest prosta: stosujemy jasny, chłodny kolor (chłodny czyli z podtonem niebieskim), jeśli mamy wielki salon, bardzo jasny, a sufit jest bardzo wysoko, możemy pozwolić sobie na ciepłe ciemniejsze odcienie. Można te zasady oczywiście łamać w umiejętny sposób np. malując tylko jedną ścianę na ciepły kolor, a resztę pozostawić jasną i chłodną. Malując mały, ciemny pokój na ciepły odcień optycznie go zmniejszamy i przyciemniamy.

Czy chłodne nie będzie przytulne?

Niekoniecznie. Wyobraźmy sobie, że wnętrze to obraz. Jeśli na obrazie namalowane jest błękitne niebo, ale świeci na nim żółte słońce, to obraz nie wydaje się zimny. Tak samo możemy zadziałać, ocieplając przestrzeń dodatkami, które łatwo można zmienić na inne, tym samym zmieniając charakter całego wnętrza.

Podobne zasady obowiązują na zewnątrz

Podobnie można zadziałać w ogrodzie, oby go poszerzyć, powiększyć, rozjaśnić, ale o tym opowiem szerzej w innym poście.

[/span6][span6]

[/span6][/columns]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *