Projekt mieszkania
Dzisiejszy wpis jest skierowany do osób, które planują zakup swojego pierwszego mieszkania. Znajdziecie w nim kilka wskazówek, które mogą być bardzo pomocne przy zakupie nieruchomości i w początkowych fazach projektu mieszkania. Skupię się na problemach, które są dosyć rzadko poruszane na blogach wnętrzarskich.
Moje rady będą przydatne jeśli:
– Planujesz zakup pierwszego mieszkania
– Znalazłeś mieszkanie, które Ci się podoba i jesteś bliski zakupu
– Nie chcesz mieć problemów z nieuczciwym deweloperem
– Chcesz się ustrzec przed zakupem nieruchomości – miny
– Podejrzewasz, że mieszkanie, które chcesz zakupić ma jakieś wady
Twoje pierwsze M
Zakupowi pierwszego mieszkania towarzyszą ogromne emocje. Wiem, ponieważ pamiętam jak bardzo byłam podekscytowana, chodząc po naszym mieszkaniu, które było po prostu jedną wielką budową. Miałam mnóstwo pomysłów na jego urządzenie, oboje z mężem byliśmy pełni optymizmu. Nie wiedzieliśmy wtedy jeszcze, że do spełnienia naszych marzeń o pięknym mieszkaniu daleka i wyboista droga. Wydawało nam się, że wszystko pójdzie gładko. Nic bardziej mylnego.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania od dewelopera:
– Projekt mieszkania – wybierając swoje mieszkanie spośród dostępnych, zwróć uwagę na to jaki układ pomieszczeń i mebli zaproponował deweloper. Często spotykam się z tym, że meble narysowane na rzucie zwykle są mniejsze niż mogą się zmieścić w rzeczywistości. Jeśli już na pierwszy rzut oka widzisz wąskie, nieustawne pomieszczenia, nie wybieraj takiego układu. Wyjątek od tej reguły stanowią mieszkania, które rzeczywiście mają duży potencjał. Wąski przedpokój, ale duży salon i kuchnia, przestronna łazienka. Jeśli natomiast każde z pomieszczeń ma jakieś mankamenty, lepiej to dobrze przemyśleć. Aranżacja takich pomieszczeń stanowi wyzwanie i jeśli masz wybór, warto poszukać mieszkania, które już na rzucie wygląda na dobrze przemyślane.
– Kominy i szyby wentylacyjne – zwłaszcza takie, których nie ma pierwotnie na planie, to zmora projektantów i architektów wnętrz. Mieliśmy taką sytuację przy zakupie mieszkania. W kuchni i łazience „pojawiły się” kominy, które nie były oznaczone na rzucie architektonicznym mieszkania.
Warto być tego świadomym i dopytać dewelopera o to gdzie znajdować będzie się szyb wentylacyjny oraz upewnić się co do rozlokowania kratek. Pozwoli to już na wstępie dobór optymalnego projektu dla zabudowy mebli kuchennych. Co więcej, obecność szybu wentylacyjnego pomniejsza metraż mieszkania i stanowi podstawę do rekompensaty z tego tytułu.
– Strzeż się wilgoci – dziwne wykwity na ścianach, odczuwalna wilgoć w powietrzu, zacieki, powinny wzbudzić Twoją czujność. Specjaliści od odbiorów mają sprzęt do pomiaru wilgotności tynków. Nie ma nic gorszego niż montaż mebli na ścianie, na której za moment pojawi się grzyb. Mieliśmy taką sytuację w naszym mieszkaniu. Tynki nie były wyschnięte i deweloper musiał ustawić specjalne urządzenia osuszające, które pracowały non stop przez kilka dni. Pamiętam, że urządzenie „wyciągnęło” ze ścian aż dwa wiadra wody. Łatwo sobie wyobrazić, co stałoby się, gdybyśmy nie zmierzyli wilgotności tynków. Grzyb na mur beton.
– Wszystko dokładnie obejrzyj – mówię poważnie, WSZYSTKO. Od drzwi, po okna, barierki, szyby, płytki na tarasie. Jeśli znajdziesz wady i je zgłosisz przed odbiorem mieszkania do dewelopera, muszą one zostać usunięte na jego koszt. Warto być nieustępliwym i skrupulatnym i dokładnym. Im więcej wad odkryjesz, tym mniej kosztów poniesiesz. Twoja ekipa remontowa powinna zacząć pracę w możliwie najlepiej przygotowanym do remontu mieszkaniu.
– Rozmieszczenie grzejników- to powszechny problem. Zazwyczaj w projekcie grzejniki są umiejscawiane pod oknem lub na środku ściany. Często w małych mieszkaniach, wielki grzejnik na środku ściany psuje cały projekt mieszkania. Warto w takim wypadku już na początku przyjrzeć się, gdzie na rzucie deweloper planuje grzejniki. Może się okazać, że można je przesunąć i zyskać dodatkową przestrzeń w kuchni. Albo może warto dopłacić i zmienić tradycyjne grzejniki na pionowe, które poprawią ustawność mieszkania.
-Rozmieszczenie punktów elektrycznych- Może w sypialni będzie potrzebne dodatkowe gniazdo RTV, bo chcesz mieć w niej telewizor. Może masz kilka sprzętów kuchennych, które mają być na stałe podłączone np. ekspres do kawy, robot kuchenny. A może potrzebujesz włącznika do rolet zewnętrznych? Może chcesz podświetlić jakąś ścianę? Mając przemyślany i przygotowany projekt mieszkania i instalacji oszczędzisz sporo pieniędzy. Twoja ekipa remontowa nie będzie musiała wszystkiego kuć i przenosić, więc praca pójdzie im sprawniej i szybciej. Taki projekt chętnie dla Was wykonam, sprawdź ofertę.
– Kanalizacja– podobnie jak w przypadku instalacji elektrycznej, warto wcześniej zaplanować położenie przyłączy. Przenoszenie rur może być problematyczne, a co najważniejsze kosztowne. Jeśli można uniknąć zbędnych wydatków, warto chwilę dłużej zastanowić się nad projektem mieszkania.
Pomagam osobom, które planują zakup mieszkania.
Projektowanie to moja pasja– może dla kogoś zabrzmi to dziwnie- kocham rozwiązywanie problemów. Każda komplikacja w projekcie, może prowadzić do stworzenia wyjątkowej aranżacji. Staram się patrzeć poza schematem na problem. Często widzę w nim szansę na niebanalne rozwiązania.
Dlatego zapraszam do kontaktu ze mną.
Możesz skorzystać z konsultacji. Przeanalizuję rzut mieszkania, podam jego mocne i słabe strony. Wskażę gdzie jest potencjał, co można zmienić.
Możesz zamówić projekt w wariancie, który najbardziej Ci opowiada.
Zdaje sobie sprawę ze dużo osób chce samodzielnie zaprojektować swoje mieszkanie. Niejednokrotnie jednak nie jesteśmy świadomi wyzwań jakie nas czekają, zdarzają się błędy z którymi będzie potem trzeba obcować na co dzień. Warto zwrócić się do specjalisty, który wykona projekt w oparciu o nasze upodobania i wyobrażenia przy zachowaniu standardów ergonomii i pomoże w doborze najbardziej optymalnych (także cenowo!) rozwiązań.
Dlatego przygotowałam pakiety projektowe, dostosowane do różnych potrzeb i portfeli.
Możesz zamówić projekt podstawowy, koncepcyjny lub kompleksowy.
Zdecyduj, czego potrzebujesz.
Więcej o ofercie pakietów projektowych znajdziesz Oferta
Pakiety są punktem wyjścia, jestem w stanie również podejść do wyceny indywidualnie, zapytaj o ofertę specjalnie dla Ciebie.