Projekt ogrodu
Kupiłeś lub wybudowałeś swój wymarzony dom?
Chcesz zyskać intymność i odgrodzić się od sąsiadów?
Nie wiesz jak dobrać ogrodzenie?
Zastanawiasz się nad tarasem, miejscem na grilla?
Chcesz, żeby dzieciaki miały się gdzie bawić?
Przydało by się też coś posadzić żeby było ładnie?
Jeśli zadajesz sobie choć jedno z powyższych pytań zapraszam do lektury.
Zdradzę Ci kilka trików, które wykorzystuję przy projektowaniu ogrodów.
W kilku prostych krokach, wyjaśnię od czego zacząć i na co zwrócić szczególną uwagę.
Nie będą to powszechnie przekazywane wskazówki, także na pewno przeczytasz coś ciekawego.
Ogród przemyślany – ogród piękny.
Projekt ogrodu, powinien uwzględniać położenie domu, żeby całość dobrze funkcjonowała na przestrzeni lat. Ogród jest małym światem, który żyje swoim życiem. Żeby wyglądał tak jak chcesz, powinieneś najpierw wziąć pod uwagę jakie masz możliwości i ograniczenia. W zależności od tego jak położona jest działka spotkasz się z trochę innymi wyzwaniami. Poniższe wskazówki są na tyle uniwersalne, że można ich użyć przy wstępnym planowaniu każdego zielonego zakątka.
1. Nie wycinaj, pomyśl.
Jeśli dom nie jest otoczony drzewami, jest duża szansa, że działka będzie wietrzna. Zwróć uwagę, jak wygląda sytuacja, czy często wieją tam silne wiatry. Zadbaj o zaporę przeciwwietrzną najszybciej, jak to możliwe. Jeśli budżet Ci na to pozwala, kup większe okazy drzew, żeby od razu osłonić się chociaż trochę od wiatrów.
Jeśli na Twojej działce rośnie nawet jedno, dorosłe drzewo, zachowaj je. Jeśli rośnie tam od lat, to znaczy, że świetnie radzi sobie w trudnych warunkach i przetrwa nie jedną ciężką zimę. Będziesz mógł cieszyć się z jego cienia latem, na kocu na trawie. Będzie można je wkomponować w projekt ogrodu i będzie jego ozdobą i fundamentem.
Jeśli na działce znajdują się jakieś większe krzewy, przyjrzyj się im. Mogą to być cenne gatunki, które warto przesadzić w inne miejsce lub użyć sprytnie do kompozycji roślinnej. To przy tym darmowe egzemplarze 😉
2. Prywatność
Dom w zabudowie szeregowej czy dom na przedmieściach, większość z nas chce mieć trochę prywatności. Najlepiej już na początku przemyśleć, w których miejsca potrzebujemy większej intymności, a które miejsca w ogrodzie mają pozostać dumnie na widoku. Osłonięcie się od sąsiadów, można zaaranżować sprytnie i pięknie. Mogą to być piękne szpalery z drzew lub krzewów, malownicze pnącza, pnące się po ogrodzeniu, wachlarze wysokich traw ozdobnych. Istnieje mnóstwo możliwości. Niekoniecznie musi to być nieśmiertelny żywotnik zachodni Thuja occidentalis 'Smaragd’ czy 'Brabant’.
3. Dom i ogród – zgrany duet.
Moim zdaniem ogród powinien podkreślać piękno architektury domu. Ma być ramą, kropką nad „i”. Powinien zgrywać się stylem i charakterem z wnętrzami, stanowić dopełnienie całości.. Świetnym zabiegiem, jest dodanie akcentów kolorystycznych w postaci roślin, donic, oświetlenia czy dodatków, nawiązujących do koloru elewacji budynku. Projektując wnętrza i ogrody u inwestorów, zwracam uwagę na widok za oknem. To ważne, żeby gotując, można było podziwiać np. piękną rabatę kwiatową. Siedząc w salonie napawać się widokiem cudownie podświetlonych kompozycji traw. Traktuj ogród, jak dzieło sztuki, które widać przez okno. Ma stymulować do działania i dawać estetyczną przyjemność. To wartość dodana Twojego domu.
4. Co będziesz tam robić.
Zanim zaczniesz jakiekolwiek prace, zastanów się, co będziesz robić w ogrodzie. Ale tak realnie, życiowo. Nie mówię o podstawach, jak grillowanie i siedzenie na tarasie. Może suszysz pranie na powietrzu, może będziesz grać w babingtona z dziećmi. Przydałoby się mieć rabatę z warzywami, a może zielnik. Chcesz mieć miejsce na ognisko, bo teść uwielbia duszonki. Wiesz, że trzeba wygospodarować dodatkowe miejsce parkingowe. Przydałoby się gdzieś trzymać kosiarkę i sekator. Trzeba gdzieś zaplanować śmietnik, warto mieć kompostownik. Marzysz o hodowli karpi koi. Cokolwiek będziesz tam robić, spokojnie to przemyśl. Najpierw zacznij od określenia czynności, a potem od określenia miejsca.
5. Światło i cień
Zwróć uwagę jak układają się cienie na działce o określonych godzinach. Może się okazać, że posadzisz przez pomyłkę w cieniu, rośliny kochające słońce. Kiedy przygotowuję projekt ogrodu, używam analizy cieni, żeby określić w jakich porach roku i o jakich porach dnia mamy nasłonecznienie na działce. To kluczowe przy planowaniu np. zadaszenia tarasu czy altany. Warto wziąć to pod uwagę planując miejsce na piaskownicę dla maluchów, kiedy nie chcemy by były narażone na poparzenia słońcem.
6. Rośliny na końcu
Po rozplanowaniu stref w ogrodzie można przystąpić do ich ozdabiania roślinami. Nie ma sensu przed planowaniem ścieżek, planowanie rabat ozdobnych. Kiedy już wiesz, jak duża będzie altana możesz planować gdzie posadzić krzewy. Jeśli zaczniesz od sadzenia gatunków, może się okazać, że trzeba będzie je zaraz przesadzać. Rośliny mają pięknie dopełnić całą kompozycję, jak biżuteria.
Potrzebujesz pomocy przy projektowaniu ogrodu? Napisz do mnie! Z przyjemnością zaprojektuję ogród dopasowany stylem, wielkością i budżetem do Twoich preferencji Oferta